Насамперед, слід зазначити, що волосся на обличчі у жінок – це поняття досить широке. Взагалі, його наявність нормальна, причому на будь-яких ділянках тіла, адже воно виконує захисну функцію. Але практично всі волоски повинні бути м’якими, короткими і світлими, а також не дуже численними.
Якщо ж кількість або якість за якихось причин міняється, то говорять про такі стани як гіпертрихоз і гірсутизм. І про кожну проблему варто розповісти окремо і більш детально.
Гірсутизм
Гірсутизм – це так зване оволосіння за чоловічим типом. Волосся з’являється переважно в тих місцях, в яких зазвичай є у чоловіків: біля сосків, у верхній частині грудини, а також на обличчі, особливо на підборідді і над верхньою губою (зовні це часто нагадує бороду з вусами).
Причини
Чому ж на обличчі у жінок росте волосся при гірсутизмі? Відразу варто відзначити, що воно є андроген-залежними, тобто поява зазвичай провокується підвищенням кількості чоловічих гормонів в організмі жінки. Причини збільшення їх рівня зазвичай пов’язані з гормональними порушеннями і збоями і можуть бути наступними:
Прийом деяких препаратів, особливо гормональних. Серед побічних ефектів подібних засобів часто зустрічається і такий як підвищене оволосіння.
Гінекологічні захворювання, зокрема полікістоз яєчників. І якщо перераховувати найбільш часті причини проблеми, то дану можна сміливо назвати найбільш частою. Характеризується така хвороба появою на яєчниках численних кіст, а проявляється такими симптомами як зміна маси тіла, збої менструального циклу, перепади настрою і так далі.
Синдром Кушинга – це стан, пов’язаний з сукупністю симптомів, які з’являються при підвищенні в організмі кількості глюкокортикоїдів. Рівень таких речовин може підвищуватися після сильних і постійних стресів, прийому деяких ліків, а також утворення пухлин.
Різні пухлини надниркової залози або яєчників. У більшості випадків при їх появі організм починає продукувати підвищену кількість чоловічих гормонів, тим самим викликаючи цілий ряд симптомів.
Менопауза. У цей період неминуче знижується рівень естрогенів (жіночих гормонів), що призводить до подальшого збільшення кількості андрогенів, тобто чоловічих гормонів. І в результаті на обличчі у багатьох жінок, які стикаються з менопаузою, з’являється волосся.
Гіперплазія кори надниркових залоз – хвороба, при якій порушується синтез кортизолу, а зміна кількості цього важливого гормону також може призвести до підвищення оволосіння.
Гіпертрихоз
Гипертрихозом називають ріст волосся практично на будь-яких ділянках тіла, тобто там, де він продуманий самою природою. Але замість нормальних пушкових, світлих і коротких волосків можуть з’являтися досить темні, жорсткі і довгі.
Причини
Прийом певних медикаментозних препаратів, наприклад, стероїдів і кортикостероїдів, «Циклоспорину», «Міноксидилу», «Даназола» і так далі.
Шрами або рубці. Властивості волосся можуть змінюватися в ушкоджених ділянках шкіри та м’яких тканин.
Спадковий фактор. Якщо у одних жінок волосся на тілі нечисленне і майже непомітне, то у інших більш довге і темне, а кількість підвищена.
Лікування
Яким має бути лікування підвищеного оволосіння на обличчі у жінок? І при гірсутизмі, і при гіпертрихозі в першу чергу слід з’ясувати причини проблем і усунути їх.
Можливі напрямки терапії:
Гормональне лікування спрямоване на нормалізацію рівня гормонів в жіночому організмі. Препарати даної групи призначаються при більшості гінекологічних захворювань.
При виявленні пухлини може знадобитися хірургічне втручання з метою видалення новоутворення. Якщо пухлина злоякісна, тобто ракова, то після операції фахівець призначить хіміотерапію з метою винищення онкологічних клітин.
Якщо волосся на обличчі активно росте через прийом тих чи інших лікарських препаратів, то після припинення лікування ситуація напевно нормалізується.
Видалення
Видалення небажаного волосся у жінок може здійснюватися механічними методами, апаратними та косметичними.
Видалення волосся на обличчі назавжди
Найпоширеніший механічний спосіб – це, звичайно, вищипування. Більшість жінок вибирають саме його, але таким чином не вирішують проблему, а часто лише ускладнюють ситуацію і потрапляють в замкнуте коло. На місці выщипанных волосків практично відразу починають з’являтися нові, причому через вплив на волосяні фолікули вони стають темнішими і щільними, а ростуть набагато швидше. Деякі воліють збривання або ж підстригання. Але і такі методи видалення не можна назвати ефективними, так як волоски починають рости активніше і часто стають жорсткими. Також для видалення використовуються такі процедури як шугарінг, воскова епіляція і так далі.
Косметичне видалення передбачає використання спеціальних засобів, призначених для депіляції. У їх склад зазвичай входять компоненти, які, по-перше, розм’якшують і частково руйнують волосся, по-друге, надають певний вплив на цибулини, в результаті чого вони починають працювати менш активно, тобто волоски ростуть набагато повільніше. Але деякі креми, мазі і гелі можуть викликати небажані реакції.
Що стосується апаратних методів, то для видалення волосків на обличчі зазвичай використовуються лазерна, електрична або фотоепіляція та деякі інші процедури, спрямовані на руйнування волосяних фолікулів.
Народні засоби
Деякі народні засоби призначені не стільки для видалення волосся на обличчі у жінок, скільки для уповільнення їх росту та пом’якшення, тому застосовувати їх краще в комплексі з іншими заходами. Повноцінне лікування вони не забезпечать.
Рецепти, які допоможуть видалити небажане волосся:
Спаліть шкірку декількох волоських горіхів і розбавте її водою, щоб вийшла досить густа кашка. Нанесіть її на ділянки оволосіння і залиште на годину або дві, потім видаліть.
Деревний попіл змішайте зі стружкою дігтярного мила в пропорції 1:1, додайте дві частини води. Масу розподіліть по обличчю, а через годину змийте прохолодною водою.
Зробіть кашку з звичайної харчової соди і окропу, трішки остудіть і обробіть ділянки з підвищеним оволосінням.
Вдалої боротьби з небажаними волосками!