8 міфів про публічні виступи

Багато порад з підготовки та проведення публічних виступів насправді здатні вам нашкодити. Дізнайтеся про них і ніколи не допускайте подібних помилок.

У публічних виступах, здається, розбираються всі, кожен другий може дати рекомендацію спікеру. Але фахівців в цій галузі набагато менше ніж здається на перший погляд.

Саме тому склалася практика непотрібних порад про те, як потрібно себе вести на сцені. Ось список таких “правильних” порад, які завдають істотної шкоди доповідачу.

Міф 1: Використовуй жести

Ця порада часто зустрічається у напівпрофесійних тренерів. Насправді під час виступу не потрібно думати про жести – важливо зосередитися на цілі. А в залежності від того, яка у вас мета, жести будуть народжуватися самі. Неможливо надихати, наприклад, з зімкнутими ззаду руками. Або доводити чи переконувати з сутулою спиною.

Як тільки людина зосереджується на цілі і перестає думати про руки і інші частини тіла, саме в цей момент народжуються органічні жести, саме тоді і з’являється та сама переконливість, якої усі жадають.

Міф 2: Репетируй перед дзеркалом

Кожен другий учитель в школі рекомендує учням репетирувати перед дзеркалом. А ось артистам на першому курсі це категорично забороняють робити. Але чому? Коли ви думаєте про те, як стояти і як говорити, ви забуваєте, що хотіли сказати, і навпаки. Прийнявши красиву позу перед дзеркалом, намагаючись повторити її на сцені, ви переносите об’єкт уваги на себе, а саме в цей момент і народжується максимальне хвилювання.

Варто відзначити, що репетирувати необхідно перед глядачем. Будь-яким, але краще доброзичливо налаштованим, щоб саме він, а не дзеркало давав вам зворотний зв’язок.

Міф 3: Вивчи текст

Заучувати текст шкідливо: як тільки вас наздоганяє хвилювання, ви раптово його забуваєте. А оскільки найчастіше ми пишемо собі тексти розумними красивими словами, боїмося виглядати нерозумно, то вже складно переключитися на звичну мову. Від цього народжуються затягнуті паузи еее,  як би , сідає темпоритм виступу і виникає почуття незручності.

Багато доповідачів беруть текст з собою, дивляться в нього, коли розгубилися, і губляться ще більше, оскільки не можуть відразу знайти потрібну фразу. Загалом, від тексту більше проблем, ніж користі.

Найкращим варіантом буде говорити своїми словами, адже ви набагато розумніші, ніж плоский текст, і можете спокійно висловити свої думки. Рекомендуємо виділити тези, сформулювати їх одним реченням, зробити собі підказки – тези великим шрифтом і розповідати своїми словами.

Міф 4: Оцінка відеозапису виступу

Часто можна зустріти рекомендацію подивитися своє відео і оцінити виступ. Ось тільки після перегляду запису оцінити нічого не можна. І виступати більше не хочеться. Навіть професіоналам.

На відео пропадає найцінніше – взаємодія з глядачем. Це як ніби рок-концерт оцінювати по запису: драйву немає, чутно тільки хрипи і зітхання. Або спектакль: чого вони там плачуть в залі для глядачів або сміються – по ТБ абсолютно незрозуміло. І, погодьтеся, з відеозапису ми не зможемо дати оцінку концерту або спектаклю. Хороший він був чи поганий, ми можемо оцінити, тільки якщо були присутні, або за відгуками. Так само і з виступом.

Набагато важливіше оцінювати по обличчях і очам глядачів (вони не церемоняться, якщо їм нудно – відразу засинають або дістають гаджети), а також за кількома основними критеріями виступів, в яких вам можуть допомогти друзі.

Міф 5: Виступи на “чужу” тему

Добре, якщо тема подобається, а якщо вам просто потрібно виступити з доповіддю? – дуже часте питання від менеджерів великих корпорацій. В такому випадку вам необхідно, як кажуть артисти, приміряти тему доповіді, зрозуміти, де саме, в якій частині вона знаходить відгук у вашій душі, і саме так розгорнути питання, щоб було цікаво перш за все вам.

Міф 6:  “Що” важливіше за “як”

Часто в нашій практиці виступів, де немає місця на свою думку і всі звикли читати розумний текст з папірця, можна побачити основний акцент на утримання презентацій. Від цього страждає візуальна частина: доповідь переповнена графіками і таблицями. Це і вважається певним еталоном гарного виступу. А звертати увагу на те, як буде представлена ​​ця інформація, не прийнято.

Отже, важливо поєднувати складні графіки з більш легким і образним візуальним рядом, тоді глядачеві буде легше сприймати інформацію і ваша доповідь буде мати успіх.

Міф 7: Паузи – це погано

Дуже складно буває переконати доповідачів, що пауза перед початком виступу необхідна. Вона допомагає зосередитися спікеру і перемкнути увагу залу.

Міф 8. Використовуй перевірені прийоми

Багато дивних порад дають люди один одному, кажучи, що цей прийом точно спрацює. Скільки б я не уявляв глядачів, які сидять на горщиках – не виходить , – скаржиться чоловік. Виявляється, хтось порадив такий прийом як спосіб позбавлення від хвилювання.

Насправді позбутися тривоги допоможе постановка мети, або надзавдання по Станіславському, і перенесення об’єкта уваги з себе на глядачів. Озброївшись дієвим дієсловом, можна зробити набагато більше, ніж хворою уявою.

Поділись


Новини партнерів