Як навчитися керувати поганими думками за допомогою одного питання

Дурні думки

Найважче в медитації – зупинити «бетономішалку» думок, що проносяться в голові. Спробуйте вимкнути смартфон, комп’ютер, телевізор і посидіти 15 хвилин в повній тиші. Досвід буде не таким приємним, як очікувалося.

Студенти Гарвардського університету, яким запропонували це зробити, зазначили, що не хотіли б повторити щось подібне. Просидівши в самоті в порожній кімнаті протягом всього 6-10 хвилин, вони розповіли, що їх розум постійно блукав від одного до іншого. Здавалося б, вони зовсім втратили здатність зосередитися.

Психологам така реакція здалася дивною, і вони вирішили, що у всьому «винна» обстановка, яка заважала розслабитися і насолоджуватися своїми думками. Тому студентів попросили зробити те ж саме у себе вдома. Багато учасників визнали це завдання нездійсненним, так як постійно відволікалися на різні види діяльності: слухали музику, користувалися комп’ютером або телефоном.

Експерименти проводилися і з іншими людьми: фермерами, робітниками і службовцями. Скрізь були аналогічні результати: люди, яким не залишалося нічого іншого, як тільки думати, відчували себе набагато гірше. Причому це не залежало від матеріального становища, віку, статі і освіти.

Виникло питання: наскільки некомфортно було учасникам? У наступному експерименті тим же людям в порожній кімнаті запропонували єдиний варіант «розваги»: удари електричним струмом. Поруч знаходилася кнопка, натиснувши на яку можна було отримати слабкий, але неприємний розряд. 67% чоловіків і 25% жінок так боялися залишитися наодинці зі своїми думками, що воліли «розважати» себе ударами струму.

Багато хто з нас при відсутності якої-небудь діяльності починають згадувати минулі невдачі і турбуватися про майбутнє. Іноді здається, що наш мозок — просто майстер створювати погані думки. Приймаючи їх близько до серця, ми відразу ж діємо, не завжди розуміючи, що це всього лише думки, і ми можемо з ними впоратися.

Поспішні рішення рідко призводять до чогось хорошого (слово «імпульсивний» майже не використовується в якості компліменту). Щоб «приборкати» свої думки і запобігти вчиненню дурних вчинків, заснованих на імпульсі, треба задати собі всього одне питання: «Яка в цьому користь»?

Чесна відповідь допоможе розставити все по місцях. «До чого призведе мій вчинок?», «Корисні ті думки, які зараз прийшли мені в голову?» «Справді я цього хочу?» — такі питання повертають до реальності, змушують думати раціонально і приймати більш мудрі рішення.

Це не означає, що треба відкидати абсолютно всі негативні думки: просто подивіться на них трохи під іншим кутом. Якщо ви постійно лаєте себе за помилку, здійснену років п’ять тому, чи є це корисним? Чи зможуть ці думки зробити ваше життя кращим? Якщо ви потрапили в пробку, спізнилися на поїзд і тепер проклинаєте все на світі, чи принесе це користь?

Оцінюйте свої думки з цієї точки зору і направляйте їх у потрібне русло. Принаймні, виберіть вектор, за яким їм краще рухатися. У вищезгаданому експерименті деякі учасники відразу вирішили, про що будуть міркувати в порожній кімнаті, і отримали набагато більш приємний досвід.

flytothesky.ru

Поділись


Новини партнерів