Як підвищити самооцінку дитини. Вправа “Сонечко”

Цю вправу можна вважати і діагностичною, і корекційною: вона працює на підвищення самооцінки дитини. Самооцінка дитини складається, в тому числі і з тих суджень та оцінки, які малюк чує від дорослих.

Ці судження можуть бути як позитивні: «Молодець», «Розумниця», «Ти у мене добрий, розумний, акуратний …», так і негативні: “Нечупара”, «Непосида», «Неслухняний, невиконавчий, плаксій…»

Вправа «Сонечко» добре показує, наскільки в свідомості дитини закріпилися ті чи інші уявлення про себе.

Отже, перейдемо до суті вправи.

Для її виконання потрібний альбомний аркуш, фломастери або олівці.

Попросіть дитину намалювати сонечко з променями. Ніяких вимог до малюнка не ставте, дитина малює сонечко, де завгодно в межах листа і так, як їй подобається.

Нехай дитина трохи розповість про сонечко.

– Сонечко – яке воно?

– Яскраве, жовте, червоне, добре, тепле, радісне …

– А тепер уяви, що сонечко – це ти. У сонечка твоє ім’я.

Нехай дитина напише, якщо вміє, своє ім’я на сонечку. Якщо писати вона ще не вміє, то ім’я напишіть ви самі. У сонечка обов’язково повинні бути промені. Якщо їх небагато, то домалюйте 7-9 промінчиків.

– Ти перерахував, яке сонечко чудове: тепле, світле, добре … Давай підпишемо кожен промінчик сонечка, називаючи якусь твою чудову якість. Який ти?

Дитина може не відразу відповісти. Допоможіть їй, сказавши, наприклад: «Я вважаю, що ти добрий. А ще який?»

Кожна названа вами або дитиною якість підписується уздовж промінчика. Завдання: намагатися, щоб кожен промінчик був названий. І дозвольте дитині трохи пофантазувати, похвалитися. Не заперечуйте, навіть, якщо вважаєте, що ця якість чи звичка у дитини не розвинена або взагалі відсутня. Так ви зможете почути, що дитина вважає своїми досягненнями. «Я мию посуд … Забираю іграшки …» Запишіть все, що почуєте. І не потрібно реплік: “Так, ти це робиш, коли тобі десять разів скажеш …» і т.д… У вправі «Сонечко» ми працюємо тільки на позитиві.

Цікава реакція батьків, які бачать на заняттях, як змінюється настрій дитини (і це підтверджує комп’ютерна діагностика), від похмуро-чорного до сонячно-жовтого. Таке сонечко можна намалювати на великому аркуші та прикріпити на стіну. А ще можна, і навіть потрібно, попросити всіх, хто знає дитину підписати промінчики цього сонечка. Можна додавати промінчики кожного разу, коли ви помітите, що дитину за щось потрібно похвалити. Промінчики може додавати і сама дитина.

Одна дуже важлива умова. Як би ви не сердились на сина чи дочку, в чому б вони не завинили, ніколи не згадуйте в цей момент про ваше рукотворне сонечко.

Повірте, одна невинна фраза на кшталт : «Ти ж сонечко, а так чиниш …» здатна зруйнувати весь ефект вправи. Погані вчинки, без сумніву, не можна залишати поза увагою, але це ніяк не перекреслює того, що ваша дитина – ваше сонечко.

І ще один варіант виконання вправи «Сонечко». Він виконується тоді, коли вже намальоване сонечко для дитини. А тепер запропонуйте їй намалювати подібне сонечко для бабусі чи тата, для сестрички чи виховательки в дитячому садочку. Нехай це буде подарунком на день народження або просто приємний сюрприз.

Ми всі хочемо чути добрі слова, але цього потрібно вчити. Нехай ця нескладна вправа “Сонечко” допоможе Вам у створенні теплої та душевної атмосфери.

Джерело

Поділись


Новини партнерів