Лікування брекетами не користується шаленою популярністю: існує стереотип, що їх носити незручно, неестестично, шкідливо для зубів і взагалі цей процес вимагає занадто багато часу. Спробуємо розвіяти ці міфи і чесно відповісти на всі питання щодо процесу ортодонтичного лікування.

Виявляється, завдяки використанню інноваційних брекет-систем виправлення прикусу стає не таким вже непосильним завданням. Якщо вас цікавлять ціни на стоматологію в Харкові, або ж безпосередньо встановлення брекетів, завітайте за більш детальною інформацією на сайт https://mastermed.com.ua/.

Етапи лікування брекетами

Перш ніж почати лікування, потрібно визначитися з типом брекет-системи. Найбільш перевірений і недорогий спосіб виправлення прикусу – це установка металевих брекетів, сучасний дизайн яких зовсім не громіздкий і не доставляє особливого дискомфорту при носінні.

Більш інноваційний, але і більш дорогий варіант – це виправлення дефектів зубного ряду естетичними брекетами, які виготовляються з кристалічного сапфіру або прозорої кераміки. Кераміка, на відміну від сапфіра, який виблискує на світлі, підлаштовується під природний колір емалі, залишаючись максимально непомітною.

Для тих, хто в силу специфіки своєї роботи не може дозволити собі носити брекети або просто не хоче, щоб оточуючі знали про процес лікування брекетами, існують спеціальні лінгвальні системи, які кріпляться на внутрішню сторону зубів.

Діагностика

Перш, ніж починати ортодонтичне лікування брекетами, доведеться нанести візит до стоматолога-терапевта та пародонтолога і переконатися, що зуби і ясна здорові, і, при необхідності, вилікувати їх. Лише після цього можна звертатися до лікаря-ортодонта для проведення діагностики та складання плану лікування. Діагностичний етап, як правило, включає в себе кілька послідовних операцій:

  • виготовлення рентгенівських знімків зубних рядів – ортопантомограми, телерентгенограми; виготовлення фотографій особи і зубів;
  • створення відбитків і зліпків зубів;
  • дослідження в артикуляторі.

Кожен випадок індивідуальний, і в залежності від патології може знадобитися консультація терапевта, хірурга, ортопеда або імплантолога. У складних ситуаціях на діагностику і складання плану лікування може піти 1-2 тижні, в простих – достатньо декількох годин. Сучасні, добре обладнані клініки пропонують своїм пацієнтам віртуальне моделювання кінцевого результату.

Підготовка до процедури установки

На даному етапі від пацієнта потрібно всього лише одне – це прийти на прийом ситим (щоб слиновиділення було не сильним). В цілому, вся попередня робота перед фіксацією брекет-системи проводиться лікарем самостійно, без присутності пацієнта. У більшості випадків брекети будуть фіксуватися прямим способом, тобто наклеюватися на кожен зуб окремо. Однак у міру появи сучасних ортодонтичних лабораторій набирає популярності непрямий метод установки (через капи). Він дозволяє забезпечити максимально точне положення брекетів на кожному зубі. Для цього лікар спочатку фіксує брекети на зліпку щелепи, потім переносить систему у вже готовому вигляді на спеціальні силіконові капи. Який би не був спосіб приклеювання, помилка навіть у чверть міліметра може привести до неправильного положення зубів по завершенні лікування.

Фіксація брекетів

Фіксація класичних брекетів відбувається в 11 етапів і займає близько півтори години:

  • після професійного чищення зубів проводиться промивання, просушування і протруювання, потім зуби знову промиваються і просушуються.
  • потім відбувається нанесення праймера і адгезиву (спеціального ортодонтичного клею, за допомогою якого брекети фіксуються на поверхні зубів).
  • слідом брекети по черзі фіксуються на зубах.
  • далі настає найнебезпечніший і найбільш кропіткий етап – видалення надлишків клею, який розтікається по поверхні емалі під тиском брекетів.
  • заключний етап – світлова полімеризація, необхідна для затвердіння адгезиву.

Догляд в домашніх умовах, або як носити брекети

Безумовно, брекети вимагають особливого догляду за порожниною рота. Бажано придбати спеціальну зубну щітку, призначену для чищення зубів під час проходження ортодонтичного лікування брекетами, і чистити зуби після кожного прийому їжі. Сам процес чищення повинен бути гранично обережним для того, щоб уникнути відклеювання брекетів.

Крім цього, доведеться змінити свій раціон – зокрема, необхідно обмежити прийом твердих продуктів харчування, таких як горіхи, морква і яблука, знову-таки, щоб не пошкодити брекети. Рекомендується також скоротити кількість булочок і цукерок, а також уникати вживання занадто гарячих або холодних продуктів і рідин.

Планове спостереження у ортодонта

Кожні 2-3 місяці необхідно відвідувати лікаря-ортодонта для динамічної корекції зубного ряду і зміни дуг. Дуги змінюються послідовно – від еластичних до жорсткіших, тим самим поступово зміщуючи зуби. Дуги, які використовуються в брекетах, пам’ятають форму і прагнуть до того, щоб повернути собі початковий стан, властивий правильному прикусу. Попутно, разом з дугою, будуть переміщатися і зуби. Процес цей абсолютно безболісний, тому що протікає дуже повільно. Перший результат (зміна положення зубів) буде помітна через кілька місяців. Крім того, відвідування ортодонта може знадобитися в разі самовільного відклеювання брекетів.

Зняття брекетів

Зняття брекетів проводиться не відразу. На підготовчому етапі встановлюються непомітні незнімні ретейнери – спеціальні утримуючі дротики, які кріпляться на внутрішню поверхню верхніх і нижніх передніх зубів. Через пару днів можна знімати самі брекети. Безпосередньо зняття брекетів займає небагато часу, набагато більше буде потрібно на те, щоб видалити залишки клею. Деякі види недорогих сапфірових брекетів поводяться непередбачувано в момент зняття і можуть розкришитися прямо під інструментом. В такому випадку залишки потрібно буде спилювати бор-машиною, що не дуже корисно для емалі. Інноваційні брекет-системи виключають таку можливість.

Лікування зубів після зняття брекетів

Отже, після зняття брекетів залишається ретейнер, який допомагає зубам зберегти нове положення. Згодом його замінять на ретенційний апарат (знімну ретенційну пластинку), який потрібно буде одягати лише на ніч.