Остеохондроз шийного відділу – це дегенеративно-дистрофічне порушення в тканинах суглобового хряща, яке може бути локалізовано в будь-яких суглобах, а також в міжхребцевому диску. Шийний відділ хребетного стовпа піддається високим навантаженням, що з часом призводить до зменшення еластичності дисків, їх ущільненню. Відстань між хребцями зменшується, погіршується кровообіг в ураженій ділянці, з’являється біль в шийному відділі хребта.
Причини остеохондрозу
Основна причина розвитку остеохондрозу – незбалансоване і надмірне навантаження на шийний відділ. Навантаження може виникати через зайву вагу, тривале перебування в незручному положенні, при сидячій роботі. Не завжди остеохондроз – це результат прямого навантаження на хребці. Захворювання може викликатися порушенням обмінних процесів, дефіцитом вітамінів групи В, C, D, а також гормональними і аутоімунними захворюваннями, хронічною інтоксикацією, травмами і віковими змінами.
В даний час немає точних даних про причини виникнення дегенеративних захворювань хребта. Остеохондроз може виникати в результаті ряду причин:
- генетичний фактор – вроджена слабкість сполучної тканини;
- вікові зміни хребетного стовпа;
- захворювання кістково-м’язової системи (сколіоз, плоскостопість, кривошия, ревматичні захворювання, аномалії розвитку);
- нестабільність хребців (підвищена рухливість частини хребта);
- низька фізична активність;
- травми шийного відділу хребта;
- важкі фізичні навантаження, носіння важких предметів.
Стадії остеохондрозу
Лікування шийного остеохондрозу залежить від стадії розвитку і клінічних ознак захворювання. Кожна стадія характеризується певними ознаками:
- 1 стадія – відбувається руйнування кістково-хрящової тканини. Під час цієї стадії хворі не помічають симптоми захворювання. Це може бути дискомфорт, біль в шийному відділі, біль під час руху.
- 2 стадія – на МРТ виявляються протрузії міжхребцевих дисків, компресія спинномозкових корінців (корінцевий синдром). Зміни, що відбуваються, викликають біль в шийному відділі хребта з іррадіацією в плечовий відділ і верхні кінцівки. Супутніми симптомами стають підвищена стомлюваність, головний біль, порушення концентрації уваги.
- 3 стадія – загострення шийного остеохондрозу, хворобливі відчуття наростають і мають постійний характер, віддають у верхню частину тулуба. Відзначається оніміння рук, слабкість м’язів верхніх кінцівок, часто уражається одна сторона тіла.
- 4 стадія – відбувається заміщення кісткової тканини, формується остеофіт, пошкоджуються сусідні суглоби.
Клінічні прояви
Загальні ознаки остеохондрозу шийного відділу:
- біль в шийному відділі хребта;
- радикулопатії – компресія нервових корінців, яка проявляється болем, порушенням чутливості і м’язовою слабкістю;
- з’являється оніміння верхніх кінцівок;
- біль в шийному відділі з іррадіацією в потиличну область голови, запаморочення.
Діагностика
Обстеження включає збір анамнестичних даних пацієнта, скарг, огляд і пальпацію шийного відділу хребта, оцінку неврологічного статусу. Для визначення присутніх змін і стадії перебігу хвороби проводиться цифрова рентгенографія, МРТ і КТ, ультразвукова доплерографія магістральних артерій головного мозку (УЗГД). Діагностика дозволяє спеціалісту скласти ефективну схему терапії.