Прем’єра фільму мала відбутися ще навесні минулого року, але через карантин перший показ довелось відтермінувати. Кіно вийшло на великі екрани в середині грудня і всього за два тижні стало одним з найкасовіших у 2020 році. Нещодавно стрічка з’ явилася в онлайн-прокаті, тож поціновувачі сучасного українського мистецтва можуть цілком легально переглянути її в HD якості на Sweet.TV. «Казка старого мельника» доступна підписникам сервісу в межах обраних тарифів. Це колоритне українське фентезі сподобається і школярам, і дорослим.
Вікові обмеження: діти до 6 років.
Про що фільм
Картина Олександра Ітигілова (раніше знімав телевізійні серіали) — хороша екранізація однойменної книги Сергія Ухачевського, надрукованої видавництвом «Кальварія» у 2015 році. Історія наскрізь просякнута фольклорними символами, національною міфологією і традиційними казковими мотивами. Уже перша сцена доволі колоритна: сутеніє, старий мельник розпалює вогнище, довкола якого збирається малеча, і чоловік починає фантастичну оповідь.
Сюжет історії ґрунтується на класичному конфлікті — одвічній боротьбі добра зі злом: бурсак Микола має навчати грамоті Христину, доньку пана Адама, що мешкає в сусідньому селі. Та по дорозі до маєтку хлопець дізнається про нечисть, котра заполонила поселення й ув’язнила самого пана. На юних героїв чекає чимало випробувань, адже химерні упирі, вовкулаки та повітрулі навіть не думають нікуди зникати. Людям доведеться докласти неабияких зусиль, аби врешті-решт перемогти.
Акторський склад
Ролі зіграли відомі українські актори: Ада Роговцева, Володимир Горянський, Ірма Вітковська, Остап Ступка, Наталія Сумська, Гарік Бірча, Олеся Жураківська, Олексій Богданович, Анатолій Хостікоєв, Наталія Денисенко та інші. У головних героїв перевтілились Ганна Кошмаль та Валентин Томусяк.
Глядачі із задоволенням відзначають, що акторський склад дійсно зірковий, а гра — переконлива, тому навіть другорядні епізоди набувають особливого шарму. Публіка одностайно захоплюється дуетом Ірми Вітковської й Остапа Ступки, які зіграли колоритне подружжя. Пара прямує до проклятого села та по дорозі потрапляє у різні ситуації, демонструючи типові риси характеру: вона — дотепна, сварлива і безстрашна, але не вульгарна; він — під каблуком, та що б не відбувалося довкола, не забуває поїсти.
Відзначимо, що фільм знімали за підтримки Держкіно протягом кількох років у столиці та декількох містах України, зокрема на таких знакових локаціях, як Пирогове, Синевир, Шипот, а також у двох замках — Невицькому та Олеському. Автентики додає національне вбрання, костюми героїв можна розглядати годинами.
Рецензії, відгуки
Звісно, без критики не обійшлося. Здебільшого рецензенти зазначають, що у фільмі замало спецефектів, а візуальні рішення не надто сучасні. Це стосується передусім образів нечистої сили — грим персонажів нагадує, скоріше, театральний, ніж кінематографічний. Серед іншого пишуть про дещо наївні характери головних героїв, та в цілому відгуки схвальні.
Публіка оцінила сам формат: події розвиваються стрімко, тому казка легко сприймається і дітьми, і дорослими. Це видовищне фентезі підходить для сімейного перегляду. «Дякую! Хоч я сама вже давно не маленька, казку дивилася із задоволенням» — пише глядачка на форумі. Серед інших переваг користувачі мережі відзначають інтерес до фольклору та міфології, а також називають перегляд стрічки хорошим способом пояснити школярам різницю між злом та добром. Середній рейтинг картини — 7–8 балів з 10.