Більшість учених не займаються снами. Справа в тому, що наука починається тоді, коли є інструмент для дослідження того чи іншого явища. На жаль, у разі сновидінь такого інструменту не існує. Ми не можемо записати сни на відео і маємо уявлення про них тільки зі слів людей.
Але дещо про сновидіння ми знаємо. Існують тлумачі снів, які люди писали впродовж сторіч і у них можна знайти відповіді на питання. Наприклад, якщо вам потрібно дізнатись до чого сняться змії, то рекомендуємо перейти на на сайт із сонником і прочитати відповідну статтю, у якій є відповідь на це питання.
Навіщо нам потрібні сновидіння?
Кожен день ми отримуємо велику кількість інформації. Під час сну мозок її обробляє і аналізує, в результаті чого ми бачимо сновидіння. Чим більш емоційно забарвлена інформація, тим яскравіші візуальні образи. Так мозок, по-перше, позбавляється від непотрібних відомостей, а по-друге, формує модель майбутньої поведінки на основі отриманого досвіду.
Чому люди схильні вірити в містичний характер сновидінь? Все просто: ми досі не маємо достатню кількість наукових даних про сновидіння. Другий момент – з наукової точки зору людина часто не може адекватно оцінити образи, які бачить уві сні. Як правило, вони дуже сильні: інопланетяни, політ у космос, чудовиська. Візуальні образи формуються з інформації, яку ми отримуємо у реальному житті. Інший момент – інтеграція і трансформація інформації часто призводять до того, що образи стають занадто складними і нереальними.
Чи всі люди бачать сни? Так, але цьому немає наукового підтвердження. З іншого боку, якби люди не бачили сни, це означало б, що вони не отримують взагалі ніякої інформації. Звичайно, є ті, хто не запам’ятовує сон. Іноді так відбувається через те, що життя недостатньо емоційно забарвлене, сновидіння малюють рутинні події, які можна сплутати з навколишньою дійсністю. Після інсульту у деяких людей пошкоджуються структури, які відповідають за прояв візуальних образів уві сні.
Чи є взаємозв’язок між сновидіннями і нашим фізичним станом? Так, стан людини може формувати характер сновидінь і впливати на них. Відомо близько 80 видів різних порушень сну. Одне з найбільш поширених і небезпечних для життя – зупинка дихання. Його клінічний прояв – гучне хропіння. Інший приклад – синдром неспокійних ніг або синдром періодичних рухів ногами, при якому у людини відбуваються скорочення м’язів ніг під час сну.
Які сновидіння називають нав’язливими? Чому вони з’являються? Коли людині періодично сниться одна і та ж ситуація – це нав’язливі сновидіння. Зовсім необов’язково, щоб вони були ідентичними, це стереотип. Хоча в окремих випадках відбувається і так. Зазвичай нав’язливі сновидіння відображають стресову ситуацію (вона може бути і позитивною, як, наприклад, закоханість) і ставлення до неї самої людини. Під час сну мозок аналізує те, що нас турбує, і створює алгоритм дій.
Чи є зв’язок між тим, які сни ми бачимо – погані або хороші, – і нашим станом? Тут зв’язок менше простежується. Але найчастіше позитивні і приємні сновидіння покращують настрій і говорять про те, що людина здорова. Кошмари, навпаки, змушують переживати ситуації, які нас турбують. Деякі з-за них лізуть у сонники. Але якщо ми уважно подивимося на тлумачення одних і тих же образів у різних книгах, побачимо, що вони часто не сходяться і навіть суперечать один одному. Символіка уві сні не універсальна, а пов’язана з особистими особливостями конкретної людини. Страшні сни зазвичай результат тривожного стану і гострого або хронічного стресу. Часто вони виступають сигналом про те, що щось не так.
В який момент через кошмари варто йти до лікаря? Якщо справа не в звичайному стресі, після ліквідації якого сон відновлюється і кошмари зникають, і страшні сновидіння мучать людину більше місяця, потрібно звернутися до фахівця.
Якість сну залежить від зовнішніх чинників: темрява, тиша та інше. А чи впливають вони на сновидіння? Звичайно. Будь-які зовнішні чинники впливають на сни: наявність світла, звуків, запахів, але особливо температура і вологість. Сон – біологічний стан, який властивий майже всьому тваринному світу. Якщо тварина заснула в лісі, її може виявити хижак і легко з’їсти. Тому потрібен поріг, який дозволяв би прокидатися в разі небезпеки: коли пролунав шум, з’явилося світло і так далі. Цей поріг – одна з характеристик нашого сну.