Протиблювотні препарати: коли використовувати, як вибрати

  Ліки проти нудоти використовуються для зменшення дискомфорту після хіміотерапії, загальної анестезії. Їх призначають при шлунково-кишкових захворюваннях, мігрені, проблемах з системою кровообігу. Навіть нудота після поїздки на автівці може потребувати прийому таких засобів. Призначати їх собі самостійно заборонено. Це має зробити лікар. Але не зайвим буде дізнатися – як діють ці препарати.

  Блювота – це наш захисний рефлекс. Наприклад, організм може таким чином позбутися від токсинів при отруєнні несвіжої салатом.

  До протиблювотних препаратів належать:

  • антагоністи дофаміну;

  • антагоністи серотоніну;

  • холінолітики;

  • антигістамінні препарати.

  Вони впливають на відповідні рецептори нервової системи або центри мозку, тим самим пригнічуючи блювотні рефлекс. Можна придбати ліки проти нудоту у вигляді таблеток, сиропів, суспензій, драже, жувальних гумок і навіть пластирів. Також це може бути трав’яний чай, настій або свіжий рослинний продукт, який рекомендується довго жувати. Засоби від також іноді вводять внутрішньовенно.

  Ні в якому разі не можна позичати препарати проти нудоти! Якщо вони підійшли одній людині, можуть нашкодити іншому.

  Дименгідринат

  Найпоширеніший активний інгредієнт ліків від закачуванні в подорожах – дименгидринат. Він також використовується для запобігання і позбавлення від нудоти і блювоти будь-якого іншого походження, за винятком станів, викликаних препаратами для лікування раку.

  Дименгідринат має протиблювотні, антигістамінні (відноситься до групи антигістамінних засобів) і місцевоанестезуючі властивості. Проникає через гематоенцефалічний бар’єр, завдяки чому надає сильну дію пригнічення блювотного центру в головному мозку. Крім того, він пригнічує лабіринтові рефлекси, пов’язані з діяльністю вестибулярного органу внутрішнього вуха.

  Протиблювотні ефект додатково посилюється парасимпатолітичними властивостями – зниження тонусу гладких м’язів і перистальтики шлунково-кишкового тракту, пригнічення секреторної функції слинних залоз, послаблення функції шлунка. Після прийому всередину препарат добре абсорбується з шлунково-кишкового тракту. Працює до 8 годин. Побічний ефект цих ліків – сонливість і млявість.

  Ондансетрон і метоклопрамід

  Ондансетрон і метоклопрамід – інші активні речовини популярних протиблювотних засобів. Їх приймають пацієнти, що проходять хіміотерапію, перенесли операцію і які страждають на мігрень.

  Ондансетрон належить до групи ліків, які називаються антагоністами рецепторів 5-HT3. Ці рецептори розташовані в центральній і периферичній нервовій системі. Їх можуть стимулювати цитотоксичні препарати або іонізуюче випромінювання – хіміотерапія, променева терапія. Після такої стимуляції рецепторів в шлунково-кишковому тракті секретується серотонін і запускає блювотні рефлекс, а ондансетрон блокує його.

  Ця група препаратів може бути призначена лікарем для профілактики і лікування нудоти і блювання, спричинених хіміотерапією та променевою терапією раку, а також блювоти в післяопераційному періоді.

  Тіетілперазін

  Активною речовиною з широким спектром застосування також є тіетілперазін. Має протиблювотний ефект, зменшує вираженість нудоти і, впливаючи на координаційні центри ретикулярної системи, знижує вираженість дисбалансів. Його дія пов’язана з пригніченням блювотного центру головного мозку і зони блювоти довгастого мозку, а також зі зниженням чутливості сенсорних нервів.

  Тіетілперазін випускається у формі таблеток або супозиторіїв. Застосовується при симптоматичному лікуванні нудоти і блювоти різного походження, при лабіринтових розладах, в разі хвороби Меньєра та запаморочення, пов’язаного з порушенням мозкового кровообігу або струсом мозку, а також при закачуванні.

  Препарат знижує здатність до концентрації уваги і викликає сонливість. Слід дотримуватися обережності при керуванні автотранспортом або роботі з механізмами, так як препарат може затримувати реакцію водія. Крім того, тіетілперазін може викликати сухість у роті, прискорене серцебиття, низький кров’яний тиск, дисфункцію печінки, жовтяницю, запаморочення і головний біль.

  Ліки, що містять тіетілперазін, не слід застосовувати дітям молодше 15 років, а пацієнтам похилого віку слід дотримуватися особливої ​​обережності.

  Висновок

  Препаратів проти нудоти існує багато https://apteka-ds.com.ua/catalog/preparaty-dlya-travnoyi-systemy/protyblyuvotni-preparaty . Вибрати ліки може кожний. Вони продаються навіть без рецепту, але важливо розуміти, що використання медичних препаратів без призначення лікаря – небезпечне для життя.

  Поділись


  Новини партнерів