
Матеріал під назвою «атлас» має давню історію. Тканина винайдена в Китаї близько двох тисяч років тому, коли була зіткана з натурального шовку. У ті часи це був елітний текстиль: атласний одяг і аксесуари могли носити тільки привілейовані люди з вищих верств суспільства.
Зараз технології виготовлення стали набагато простішими, в основному використовується недорога синтетична сировина, і тому всі можуть дозволити собі пошити сукню або блузку з красивого блискучого атласу.
Для любителів розкішних речей виробники пропонують матеріали з натурального 100% шовку: однотонні, з набивними візерунками, жакардові або з вишивкою, блузочні, плательні і костюмні. Широкий вибір атласу та інших тканин можна знайти за посиланням mir-tkaney.com.ua.
Атлас: склад тканини і опис різновидів
Слово «атлас» означає «гладкий» (в перекладі з арабського). Його назва походить від головної властивості тканини, адже вона на дотик змінна і шовковиста. Це досягається за рахунок спеціального переплетення ниток, в результаті лицьова сторона виходить блискучою, а зі споду – матова. Завдяки цьому текстиль можна використовувати як двосторонній, шити комбіновані речі з глянсовою обробкою.
Дорогий елітний атлас виготовляють з натурального шовку. Бюджетні варіанти атласних матеріалів виробляють з поліестеру з додаванням еластану. Сфера застосування атласу: пошив святкового та домашнього одягу, постільної білизни, виготовлення пуантів (взуття для балету) і аксесуарів: клатчів, обідків, декоративних квітів.
Популярністю користуються такі види:
- Креп – це шовковий або напівшовковий атлас, при виготовленні якого використовують сильну скрутку ниток, в результаті поверхня має зернисту фактуру. Креп часто використовують для шиття штор з красивим драпіруванням.
- Сатин – тканина з шовковистою блискучою лицьовою стороною, виготовляється з бавовни і шовку.
- Дюпон – щільний блискучий матеріал з натурального шовку, застосовується для пошиття вечірнього одягу і весільних суконь, елітної постільної білизни.
- Стрейч-атлас з натурального або штучного шовку в своєму складі містить еластан і лайкру, за рахунок чого відмінно зберігає форму і не мнеться. Він використовується для пошиття святкового і елегантного одягу, карнавальних і танцювальних костюмів.
- Атлас з ефектом креш – тип з ефектною жатою структурою.
Інші види атласу – тканини з вишитою лицьовою стороною і друкованими візерунками також користуються великим попитом. З них шиють розкішні штори, диванні подушки та покривала, повсякденний і вечірній одяг, хустки, шалі і шарфи. Є також атлас з тисненням, на поверхні якого видавлюються візерунки, а також жакардовий блискучий текстиль, на якому малюнок виходить за рахунок переплетення різнокольорових ниток.
Плюси і мінуси атласу
Основні переваги шовкових атласних тканин:
- Гігроскопічність.
- Висока зносостійкість і міцність; речі довго зберігають чудовий зовнішній вигляд.
- Шовк не електризується.
- Текстиль добре тримає форму.
- Тканина красиво драпірується.
Недолік натурального шовку – складний догляд за текстилем. Атлас – непрозора тканина, тому сукні та інші речі можна шити без підкладки. Постільна білизна з шовку має гіпоалергенні властивості, швидко сохне після прання і дуже міцна, характеризується тривалим терміном служби.
Поради по догляду за готовими виробами
Рекомендації відрізняються в залежності від характеристик складу. Важкі портьєри з натурального шовку та вечірні сукні найкраще віддавати в хімчистку. Невеликі шовкові речі, блузки і чоловічі краватки, нескладно випрати в домашніх умовах із застосуванням спеціального м’якого миючого засобу. Інструкція для прання:
- вироби не можна терти;
- необхідно дбайливо опускати речі в воду і м’яко віджимати;
- не викручувати.
Вода повинна бути кімнатної температури, а обполіскувати одяг потрібно в прохолодній воді кілька разів. Гладити вироби сухою праскою без пари з виворітного боку. Увага: при потраплянні крапель води на речах можуть залишитися плями.
Якщо в складі матеріалу атлас знаходиться тільки поліестер, то вироби не вимагають настільки дбайливого догляду, зберігаючи свій первісний гарний вигляд і форму. Однак їх також необхідно прати з м’яким засобом без відбілювачів, а також використовувати кондиціонер. Тканини з додаванням еластану і лайкри рекомендується прати вручну.