Як виростити розумну дитину

    Хтось сказав колись мудрі слова: дитина – це проект для батьків як мінімум на 18 років. І справді навчання і виховання дитини лягає в основному на плечі батьків. Цей процес не завжди є легким, але досить цікавим. Якщо батьки підходять до цього зважено та цілеспрямовано, то їхні зусилля обов’язково винагородяться.

    Етапи розвитку дитини до 18 років

    Слід враховувати, що розумовий та особистісний розвиток дитини відбувається в декілька етапів. Їх можна поділити на такі вікові періоди:

    • до 1-го року – немовля;
    • від 1-го до 3-х років – ясельний вік;
    • 4-7 років – дошкільний вік;
    • 8-12 років – молодший шкільний вік;
    • 13-18 – підлітковий вік.

    Кожен з цих етапів вимагає особливого підходу в навчанні та вихованні дітей.

    Розвиток дитини по роках

    В віці немовляти дитина стрімко розвивається. Щомісяця батьки спостерігають за новими досягненнями свого чада. Радіють першій посмішці та звукам. Після півроку дитина поступово вже бере рукою іграшку, розглядає картинки, починає розуміти зв’язок між предметом та словом. А ближче до року починає вимовляти перші слова та робити перші кроки.

    Ясельний вік – активне пізнання навколишнього світу. Малюк вчиться самостійно їсти, одягатися. Говорить фразами, а з часом і реченнями. Дитина обирає улюблені іграшки, активно розвивається дрібна моторика рук. Період ближче до трьох років може стати переломним. Дитина починає вимагати самостійності. Батькам важливо бути особливо уважними: не зламати характер, а направити це прагнення у правильне русло.

    Дошкільний вік характеризується підвищенням соціальної активності дитини. Вона прагне до спільних ігор як з дорослими, так і з однолітками. Суттєво збільшується словниковий запас. Дитині подобаються більш складні іграшки: лего, дерев’яні конструктори, пазли. В 5-6 років починається підготовка до школи.

    Молодший шкільний вік – зовсім новий період для дитини. Починаються шкільні заняття, нові знайомства, перші друзі. Дитина вчиться спілкуватись за межами сім’ї. В 11-12 років відбуваються вікові зміни в організмі, що супроводжується частими змінами настрою. Для дитини важливою стає її соціальна роль серед однолітків.

    Підлітковий вік – найбільш складний період як для батьків, так і для дитини. Саме в цей період в сім’ї відбувається найбільше конфліктів. Дитина відстоює свою незалежність, можуть з’явитись перші почуття. Завдання батьків – стати другом для підлітка, але зберегти при цьому батьківський авторитет. В 17-18 років бунтівний період, зазвичай, закінчується і постає вибір, ким стати в дорослому житті. Часто те, що батьки вкладали в розвиток дитини з малечку, може стати вирішальним моментом.

    Як стимулювати дитячі навички

    Розумовий розвиток дитини – безперервний процес від самого народження. Завдання батьків – правильно стимулювати його. Крім читання та навчання, важливу роль в цьому відіграють розумні іграшки, а особливо конструктори. Дерев’яні конструктори займають серед них особливе місце, так як являються екологічно-безпечними. Починаючи від немовляти і закінчуючи підлітками, гра з ними розвиває як дрібну моторику рук, терпіння і цілеспрямованість, так і фантазію та конструкторські здібності. Елементи конструктора, що з’єднуються між собою і дають можливість створити різноманітні фігури та об’єкти, займають увагу і малесенької дитини, і дорослого.

    Батькам важливо приймати участь у створенні конструкторських шедеврів малюка. З одного боку, вони зможуть направити рухи дитини, а з іншого – похвала в процесі гри підніматиме самооцінку і бажання розвиватись далі. Це також сприятиме розвитку навичок для колективної співпраці.

    Поділись


    Новини партнерів