Вчені виявили ще один шлях проникнення COVID-19 в організм

У Китаї молекулярні біологи з’ясували, що коронавірус COVID-19 може проникати в клітини людини не тільки через рецептор ACE2, а й іншим шляхом – за допомогою білкового виросту молекули CD147, передає FaceNews.ua.

“Ми знаємо, що для проникнення в організм вірус використовує рецептор ACE2. Однак оскільки він часто зустрічається в клітинах серця, нирок і статевих органів, то боротьба з вірусом через цей білок може негативно вплинути на ці органи. Ми виділили ще один рецептор, молекули якого атакує вірус. Це розширює можливий арсенал засобів для придушення інфекції”, – пишуть вчені.

Вірус COVID-19, який викликав спалах пневмонії в Китаї і в ряді інших країн, проникає в клітини легенів людини та інших ссавців за допомогою молекул білка ACE2, які покривають клітини легенів. Ці вирости, як вчені з’ясували вже досить давно, грають важливу роль в життєдіяльності SARS – іншого небезпечного вірусу, збудника атипової пневмонії.

Китайські вчені з Четвертого медичного військового університету в Сіані та Інституту біотехнології в Пекіні з’ясували, що для того, щоб потрапити в тканини і клітини людини, збудник COVID-19 використовує як мінімум ще один шлях. Це білковий рецептор CD147.

До цього відкриття вчені прийшли, звернувши увагу на те, що вірус SARS використовує ці молекули під час проникнення в клітини людини та інших ссавців. Крім того, фахівці з’ясували, що ці молекули грають важливу роль в боротьбі з іншими вірусними інфекціями і малярією. Керуючись цією ідеєю, китайські фахівці обробили культуру клітин легенів антитілами, які блокують роботу CD147 і спробували заразити їх коронавірусом COVID-19.

Виявилося, що поширення вірусу повністю блокували навіть відносно невеликі концентрації синтетичних антитіл. Пізніше, спостерігаючи за зараженими клітинами за допомогою електронного мікроскопа, вчені підтвердили, що оболонка вірусу може зливатися з CD147. Ці результати говорять про те, що вже створені препарати, які захищають людину від малярії і атипової пневмонії, можуть допомогти в боротьбі з епідемією COVID-19, вважають вчені.

У свою чергу американські вчені запропонували використовувати для терапії коронавирусу антитіла, що знаходяться в крові людей, які вже перехворіли COVID-19 і успішно вилікувалися. На думку вчених, впровадити цей метод імунотерапії можна дуже швидко, не чекаючи розробки настільки очікуваної вакцини. Результати дослідження опубліковані в журналі The Journal of Clinical Investigation.

В основі методу лежить створення сироватки, що містить вірусні антитіла, отримані з крові пацієнтів, які вже одужали від нового коронавірусу. Ця сироватка не є повноцінною вакциною і не зможе на 100% захистити від зараження, але її введення забезпечить тимчасовий захист, дозволить уповільнити поширення COVID-19 і, тим самим, виграти час на створення повноцінної вакцини, вважають вчені.

Згідно з останніми статистичними даними Університету Джонса Хопкінса, на сьогоднішній день вже більше 77 000 чоловік успішно вилікувалися від COVID-19. В їх крові протягом декількох місяців, а можливо, й років будуть зберігатися антитіла до цього патогену.

“Розгортання цього варіанту не вимагає досліджень або розробок, – наводяться в прес-релізі університету слова одного з авторів дослідження імунолога Артуро Касадевалла. – Він може бути розгорнутий протягом декількох тижнів, так як спирається на стандартну практику банківського обслуговування крові”.

Сироватка може бути використана для людей з групи ризику – неінфікованих членів сім’ї інфікованого пацієнта або для зміцнення імунітету медичних працівників, які перебувають в зоні впливу патогена.

Поділись


Новини партнерів