Страсна п’ятниця: що можна і не можна робити в цей день – традиції та звичаї українців

Страсна п’ятниця – найстрогіший день Страсного тижня. У 2018 році вона припадає на 6 квітня. Ми розповімо, що в цей день можна робити, а що забороняється, відповідно до українських звичаїв.

Що не можна робити у страсну п’ятницю

 1. У Страсну п’ятницю слід повністю відмовитися від їжі. Лише ввечері можна з’їсти шматок хліба та випити воду.
 2. Також потрібно уникати веселощів та різних розваг.
 3. Хто в Страсну п’ятницю сміється, той весь рік плакатиме,– каже народна приказка.
 4. У цей день не можна виконувати хатню роботу: ні шити, ні різати, ні прибирати. Слід завершити усе прибирання у Чистий четвер.
 5. Не можна працювати і на землі. Українці вірили, що якщо посіяти чи посадити щось в цей день, то врожаю не буде.
 6. За повір’ям, у страсну п’ятницю треба відмовитися від стрижки та фарбування волосся чи будь-яких інших косметичних процедур.

Що можна робити у Страсну п’ятницю

 1. У Страсну п’ятницю християнам варто відвідати богослужіння та помолитися.
 2. Наші предки вважали, що якщо принести з богослужіння 12 запалених свічок і розставити їх у будинку, то це обов’язково принесе у дім благополуччя та удачу на наступний рік.
 3. Хоч у Страсну п’ятницю працювати не можна, але дозволено випікати паски.
 4. У народі кажуть, що випічка, приготована у Велику п’ятницю, не зіпсується і не покриється цвіллю, а також матиме цілющу силу.
 5. Також є народне повір’я для мам – в цей день можна відлучити дитину від грудного вигодовування – такий малюк має бути здоровий та сильний.

Піст у Страсну п’ятницю

У Страсну п’ятницю віруючі повністю утримуються від вживання їжі, духовно і фізично готують себе до Великодня. Можна дозволити собі трохи хліба з холодною водою. Однак це має відбуватися ввечері – після того, як винесуть Плащаницю.

Прикмети у Страсну п’ятницю

 • В давнину вважали, що якщо в це день небо зоряне – буде хороший урожай зернових, якщо увесь день хмарно, “хліб буде з бур’яном”, тобто буде неврожай.
 • В Страсну п’ятницю не можна плювати на землю. Народні прикмети говорять, що від того, хто плюне на землю, на весь рік всі святі відвернуться.
 • Прати у Велику п’ятницю не можна. Існує повір’я, що якщо у цей день випрати білизну і вивісити її сушитися, то на ній з’являться сліди крові.
 • Людина, яка повністю утримується від їжі і води весь цей день, буде знати за три дні час своєї смерті.

Джерело

Поділись


Магазин