Чи могли ви перехворіти коронавірусом і не помітити цього?

Тепер, коли ми знаємо про коронавірус вже багато, мимоволі згадуються наші попередні лікарняні.

Може, в лютому – на початку березня вас скосив особливо суворий грип? Або після ГРВІ кашляли довше звичайного? Чи міг це бути коронавірус?

Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно оголосила спалах коронавірусу пандемією, оскільки число зареєстрованих випадків продовжує рости в більш ніж 100 країнах.

Всі ми знаємо про це, багато хто постраждав в тій чи іншій мірі. І практично кожен з нас був змушений змінити звичний спосіб життя.

Основні симптоми коронавірусу:

  • кашель
  • задишка
  • висока температура

Можливі симптоми:

  • нудота або діарея
  • головний біль
  • біль в горлі
  • На початку хвороби деякі люди помічають втрату нюху або смаку.

Всі ці симптоми легко прийняти за сильну застуду або грип, особливо якщо у dас «легкий» випадок зараження коронавірусом. У деяких людей взагалі немає симптомів, навіть якщо організм заразився і поборов інфекцію. У деяких хвороба проходить так легко, що її навіть не встигають помітити в повсякденній суєті.

Легкий перебіг хвороби – це добре. Чи ні?

Багато людей які перехворіли відзначали, що симптоми у них були зовсім слабо виражені, далеко не такі страшні, як їх описують на новинних сайтах.

Це гарна новина і, одночасно, дуже погана.

Відмінно, що коронавірус не смертельний для переважної більшості заражених. Але велика кількість легких або безсимптомних випадків зараження ускладнює відстеження і стримування пандемії. Люди, які вважають себе хворими, більш безтурботні, вони частіше виходять з дому без нагальної потреби і менше бояться контактувати з іншими людьми.

Ось чому – особливо, якщо ви здорові і молоді – так важливо звертати увагу на легкі симптоми, які можуть у вас виникнути. Це необхідно не тільки для збереження вашого здоров’я, але і для безпеки інших людей, можливо, не настільки везучих.

Чи може захворілих бути більше, ніж в офіційній статистиці?

Це досить ймовірно.

Коронавірусна інфекція в легкому перебігу схожа на звичайну застуду, в крайньому випадку – на м’який варіант грипу. Так, принаймні, кажуть лікарі та експерти-вірусологи.

Кашель, біль в горлі і закладений ніс – абсолютно не специфічні симптоми, і багато хто вважає, що хворіють звичайним ГРВІ.

Людей, які перехворіли на коронавірусів, може бути набагато більше, ніж говорить офіційна статистика.

Інкубаційний період коронавірусу досить широкий, він може становити від 2 до 14 днів (частіше – близько 5) перед появою перших симптомів.

Такий довгий період розвитку інфекції робить діагностику ще більш складною, а поширення вірусу, навпаки, спрощує.

У чому проявляється легкий перебіг COVID-19?

У симптомах, про які ми зазвичай навіть не думаємо. «Подумаєш, нежить. Ну температура трохи піднялася, 37,2 – це взагалі варіант норми. Болить горло? Випила холодного лимонаду ».

Ми схильні ігнорувати симптоми, які списуємо на застуду, а вони можуть бути ранніми ознаками коронавірусу.

Як же розрізнити коронавірус вчасно? Або, що не менш важливо, зрозуміти, що ви ним вже перехворіли? Імунітет зробив би наше життя набагато простіше – як мінімум, знявши частину тривоги.

Ось деякі специфічні симптоми коронавірусу:

1. Кон’юнктивіт
У низки пацієнтів з COVID-19 проявлявся фолікулярний кон’юнктивіт. Він може виражатися в очах, «налитих кров’ю», палінні, скупченні гною. Також досить імовірний свербіж.

2. Втрата нюху
Це один з найпоширеніших симптомів коронавірусу, що підтвердили, як зарубіжні, так і вітчизняні фахівці.

Як з’ясували вчені, деякі клітини в слизовій носа містять білки, на які штам SARS-CoV-2 б’є в першу чергу.
Саме з їх допомогою інфекція проникає в організм.

Люди з таким симптомом стають відмінними рознощиками коронавірусу, так як часто не розуміють, що хворі. А ще вони часом ставлять низькі оцінки улюбленим ресторанам доставки, вирішивши, що у тих раптово зіпсувався кухар!

3. Біль в животі
У деяких людей біль в животі може стати самостійним симптомом. Але іноді він означає розвиток пневмонії.

4. Втома
Іноді почуття надзвичайно сильної втоми – симптомом коронавірусу. Якщо це почуття не є наслідком перевтоми, слід звернути на це особливу увагу.

5. Діарея
Китайські вчені виявили цей симптом у половини з перших 204 обстежених пацієнтів. Вам варто поставитися до діареї серйозно, проконсультуватися у лікаря (наприклад, використовуючи телемедицину) і залишатися в самоізоляції.

Достеменно невідомо, коли коронавірус почав поширюватися по світу
Прикордонний контроль перевіряв температуру у людей, які прилетіли з вогнищ епідемії, але, як ми знаємо, у багатьох випадках температури може не бути зовсім.

Деякі експерти підозрюють, що перші випадки захворювання в США, Європі  з’явилися раніше, ніж були діагностовані.

Довгий інкубаційний період також змішує карти. Можливо, ми дізнаємося істину тільки після спаду пандемії, коли вчені проаналізують генетичний код вірусу і по мутації штаму відслідкують його поширення.

Я хворіла в лютому! Значить, у мене є імунітет?

Ми не знаємо. І ви не знаєте. Неможливо визначити, чи був коронавірусом той важкий грип, який звалив вас в лютому, тому стратегія залишається незмінною.

Ведіть себе вкрай обережно:

  • дійте так, ніби ви можете заразитися коронавірусом (або стати переносником)
  • дотримуйтеся дистанції
  • залишайтеся в самоізоляції
  • надягайте маску, якщо виходите з дому
  • мийте руки не менше 20 секунд
  • До появи вакцини, в якій будуть впевнені лікарі і вчені, ми, на жаль, не можемо зробити нічого іншого.

У нас немає колективного імунітету до коронавірусу
Це означає, що COVID-19 піде на спад у двох випадках:

  • Перехворіє велика частина населення. Це найгірший варіант, тому що крута крива зростання захворюваності звалить систему охорони здоров’я, прихопивши і тих, хто потребує постійної медичної допомоги, але не хворий коронавірусом. А наша медицина і без цього на ладан дихає.
  • Велика частина людей буде вакцинована. Вакцину очікують восени, а тести на тварин починають проводити вже зараз (наприклад, в Туреччині). До випробувань на людях ще далеко, не кажучи вже про надходження вакцини в продаж.

А можна зробити тест на антитіла до коронавірусу?

Тести на антитіла поки не доступні для широкого загалу. Вони вже існують, і їх точність поступово зростає.

Розробка і виробництво таких тестів зайняли значно менше часу, ніж зазвичай потрібно (і куди менше, ніж прогнозували вчені), але на широкий ринок вони поки не вийшли.

Нам залишається тільки чекати. Пройде, як мінімум, кілька тижнів (при оптимістичному сценарії) до того моменту, коли ми зможемо здати аналізи і дізнатися точно.
Можливо, вас утішить той факт, що в широкому поширенні тестів на антитіла зацікавлені уряди всього світу. Це практично єдиний спосіб повернути економіку до нормального функціонування – перевіряючи людей і дозволяючи їм приступити до роботи.

ДЖЕРЕЛОДжерело
Поділись


Новини партнерів