10 відомих прийомів першої допомоги, які 90% людей роблять неправильно

867

Виявляється, навіть елементарні речі можна робити з помилками.

Знати основні дії при наданні першої допомоги потерпілому важливо. Але у кожної дії є протидія, через яку життя людини може виявитися в ще більшій небезпеці. Ми описали кілька основних помилок, які допускають при наданні першої допомоги.

1. Промивання ран перекисом водню, обробка йодом та медичним спиртом можуть бути небезпечні 

Що поганого: перекис водню знищує клітини сполучної тканини, і рана довше заживає. Йод, зеленка і спирт спалюють здорові клітини, можуть викликати больовий шок і опік при попаданні на рану.

Як треба: промити рану чистою питною або кип’яченою водою, нанести мазь з антибіотиком. Пластир і бинт не потрібно накладати без необхідності, інакше рана буде мокнути і довше гоїтися.

2. Непрямий масаж серця призводить до перелому ребер і пошкоджень легенів 

Що поганого: при виконанні непрямого масажу серця легко зламати ребра потерпілому, і зламані кістки можуть серйозно пошкодити легені і серце.

Як треба: виконувати непрямий масаж серця слід, тільки переконавшись, що пульсу немає, людина не дихає і поруч немає лікаря. Поки одна людина викликає швидку, другий виконує компресії. Правильний ритм – 100 компресій в хвилину (в такт пісні Stayin ‘Alive групи BeeGees). Непрямий масаж серця для маленьких дітей робиться за допомогою пальців в іншому ритмі. Штучне дихання виконується, коли серце запуститься. Інший варіант: 30 компресій  і 2 вдиха, потім знову 30 компресій   і 2 вдиха.

3. Парацетамол може привести до проблем з печінкою 

Що поганого: парацетамол складається з ацетамінофену. Він знімає біль, температуру і заспокоює запалення, входить до складу популярних ліків. Перевищення дозування призводить до відмови печінки, нирок.

Як треба: уважно читати дозування. Для дорослих максимальна разова доза становить 1 г, максимальна добова доза – 4 г. Ацетамінофен міститься в різних препаратах (в основному тих, що знімають симптоми застуди і головний біль), і в результаті комбінування легко перевищити максимально допустимі дози, що викличе отруєння.

4. При кровотечі з носа не можна закидати голову назад і лягати на спину

Що поганого: якщо при носовій кровотечі закинути назад голову або лягти на спину, кров’яний тиск в голові піднімається. Визначити характер і небезпеку кровотечі неможливо, кров може потрапити в легені, викликати блювоту.

Як треба: тримати голову прямо, щоб прискорити зниження тиску. Прикласти щось холодне до носа. За допомогою вказівного і великого пальців закривати по черзі ніздрі на 15 хвилин кожну, дихати через рот. Якщо кровотеча продовжується, повторити дії. Викликати швидку, якщо кров продовжує йти, незважаючи на докладені зусилля, або якщо кровотеча викликана травмою.

5. При ДТП людину не потрібно діставати з машини, перекладати в більш зручну позу

Що поганого: найчастіше смерть після ДТП настає через травму шиї і хребта. Незначний рух, щоб допомогти потерпілому лягти зручніше, здатний його вбити або зробити інвалідом на все життя.

Як треба: якщо людина постраждала і є привід побоюватися, що пошкоджені голова, шия або хребет (наприклад, він не відчуває кінцівок, але немає крововтрати), то потрібно викликати швидку і стежити за диханням потерпілого аж до приїзду лікарів.

6. При серйозному отруєнні не можна пити ліки, що викликають блювоту

Що поганого: ліки для виклику блювоти можуть спричинити опік стравоходу і привести до того, що отруєні блювотні маси потраплять в легені.

Як треба: при підозрі на отруєння необхідно викликати швидку допомогу, описати симптоми і можливе джерело отруєння, записати рекомендовані лікарем дії. Не варто самостійно оцінювати ступінь небезпеки і шукати поради в інтернеті – передозування вітамінами або алкогольне отруєння може бути не менш небезпечним, ніж випитий залпом стакан бензину. Без допомоги лікаря смерть може наступити протягом години.

7. Використання джгута   для зупинки кровотечі призводить до ампутації кінцівок

Що поганого: неправильне або непотрібне накладення джгута може призвести до передавлювання кінцівок. Він не зупиняє кровотечу, а позбавляє кінцівку циркуляції крові, що веде до некрозу тканин.

Як треба: за допомогою великої кількості стерильної марлі або чистої тканини накласти пов’язку на рану і тримати із силою. Цього достатньо, поки їде швидка. Виняток – сильна кровотеча, при якій ризик померти вище ризику ампутації кінцівки.

8. Не потрібно вставляти в рот ложку або виймати язик людині, у якої почався припадок

Що поганого: під час нападу людина може проковтнути або задихнутися через предмет, який йому поміщають для захисту язика.

Як треба: під час нападу людина може різко смикатися і навіть посиніти. Але напади закінчуються самі, а організм не здатний завдати собі серйозної шкоди. Найважливіше – викликати лікаря, подбати про те, щоб людина не поранилася об щось, і стежити, щоб їй було зручно дихати. Проковтнути язик фізично неможливо, а прикусити – небезпечно. Після нападу слід укласти людину на бік.

9. При укусі змії, отруйних комах і членистоногих категорично забороняється відсмоктувати отруту

Що поганого: отрута, змішана  зі слиною, потрапить в ротову область, створюючи ще один осередок ураження. Це прискорить отруєння організму, може призвести до набряку легенів і зупинки серця.

Як треба: якщо укус припав на кінцівку, прийняти горизонтальне положення, при якому місце укусу буде нижче, ніж серце. Викликати швидку допомогу, детально описати джерело отруєння і пити багато рідини. Важливо: не варто везти хворого до першої-ліпшої або найближчої лікарні

Як треба: зателефонувати в швидку допомогу, описати по телефону ситуацію, щоб диспетчер на основі цього сказав, в який найближчий медичний заклад необхідно везти хворого. Не скрізь є потрібні препарати, фахівці та обладнання, і нове транспортування може виявитися дуже небезпечним для людини.

10. Як правильно робити укол

Неправильно: робити укол в напружений м’яз, проникаючи в шкіру занадто глибоко або не до кінця. Робити укол в будь-яку частину м’яза.

Правильно: дезінфікувати руки і місце уколу перед початком. При уколі в сідницю подумки розділити м’яз на 4 частини. Швидким рухом ввести 3/4 голки строго у  верхню праву частину (щоб не зачепити сідничний нерв). Після процедури покласти на місце уколу ватку, змочену спиртом.

Джерело

Поділись


Магазин