Що робити, якщо болить горло: поради, які точно допоможуть

Біль у горлі — один з тих неприємностей, з якими час від часу стикається кожен. Однак той факт, що ви вже знайомі, зовсім не означає, що цей дискомфорт можна і потрібно просто перетерпіти.

Іноді больові відчуття можуть говорити про серйозну загрозу для здоров’я. Не проґавте цей момент.

Коли бігти до лікаря

Як можна швидше зверніться до терапевта або отоларинголога, якщо разом з болючими відчуттями в горлі ви спостерігаєте у себе будь-який з наступних симптомів :

  • Утруднене дихання.
  • Складнощі з тим, щоб відкрити рот.
  • Комбінований характер болю: крім горла, болять вуха, очі, мова і так далі.
  • Кров в слині.
  • Комок в горлі, який заважає ковтати.
  • Висипання у роті або на шкірі (де саме — не настільки важливо).
  • Висока температура.

Також приводом для занепокоєння повинна стати захриплість, якщо вона не проходить довше двох тижнів.

Подібної симптоматики немає? Що ж, можна видихати і спокійно займатися самодіагностикою в очікуванні візиту до лікаря: він в будь-якому випадку бажаний. Ну а щоб самодіагностика проходила комфортніше, розберемося, як полегшити стан підручними засобами.

Що робити прямо зараз, якщо болить горло
1. Прополощіть горло солоною водою

Бабусині поради іноді працюють, і це той самий випадок. Дослідження 2016 року довело: сольовий розчин знижує активність мікробів, зменшує запалення і прискорює загоєння ранок, що в комплексі призводить до полегшення болю. Розведіть 1 чайну ложку солі в склянці теплої води і полощіть раз в годину, поки не підуть неприємні симптоми.

Настільки ж ефективний содово-сольовий розчин: 1⁄₄ чайної ложки соди і ⅛ чайної ложки солі на склянку теплої води, полоскати в тому ж режимі. Тільки не ковтайте цей «коктейль»: в деяких випадках сода може викликати проблеми зі шлунком.

2. Пийте курячий бульйон

Зволоження — один з найбільш ефективних способів швидко заспокоїти подразнену слизову. Тому не дозволяйте горлу пересихати.

Найкраще з цим завданням справляється курячий бульйон: у нього не тільки зволожуючий, але і потужний протизапальний ефект. А тепло здатне зменшити дискомфорт у тому випадку, якщо він викликаний простудними захворюваннями.

3. …і теплий чай

Якщо бульйону під рукою немає, зійде і теплий (не гарячий!) чай: він смачний, а значить, ви отримаєте задоволення і зможете випити більше.

Додати мед — хороша ідея. Мед має протизапальну і пом’якшувальну дію на глотку, допомагаючи в тому числі усунути першіння і кашель.

Також чудово зарекомендував себе ромашковий чай. Він зволожує, зменшує запалення і набряклість, а ще володіє антиоксидантними властивостями, тобто прискорює відновлення тканин. Будь-які інші трав’яні чаї теж полегшать дискомфорт у горлі, якщо він викликаний застудою.

4. Слідкуйте за вологістю повітря в приміщенні

Сухе повітря — зайвий подразник для переживаючої не кращі часи носоглотки. Оптимальний рівень вологості в квартирі — 40-60%. І досягти його просто.

5. Спробуйте з’їсти щось холодне

Наприклад, морозиво. Або випити трохи холодного молока. Холод змушує судини звужуватися, завдяки чому знижується набряклість, сповільнюється розвиток запального процесу і зменшуються больові відчуття.

6. Посмокчіть льодяник або карамель

Вони посилять слиновиділення, а значить, слизова зволожиться. Можна використовувати спеціальні аптечні льодяники від болю: вони містять добавки, що пом’якшують горло або відволікають від неприємних відчуттів.

7. Використовуйте аптечні спреї і таблетки

Багато препаратів створені спеціально для того, щоб полегшувати виникаючий при застуді дискомфорт. Так, спреї і таблетки для розсмоктування нерідко містять місцеві анестетики, зменшують біль: бензокаїн, тетракаїн, лідокаїн… Застосування таких засобів показано, наприклад, при ангіні, коли біль у горлі буває сильним і різким.

Важливо пам’ятати, що в цих препаратів є протипоказання, тому вибирати їх краще після консультації з медиком.

Чому болить горло: причини, за якими все-таки варто зазирнути до лікаря

Найчастіше біль у горлі викликаний вірусними захворюваннями. Так проявляють себе ГРВІ, грип, ангіна і не тільки. Однак причина може бути і іншою, наприклад бактеріальною. Нерідко болючість гортані — симптом зараження стрептококом групи А: вони дуже заразні і при неадекватному лікуванні здатні призвести до цілого ряду ускладнень: від інфекції середнього вуха до запалення нирок і синдрому токсичного шоку.

Також біль у горлі може бути викликаний іншими, часто неочевидними причинами:

  • Алергією (на пилок, пил, цвіль, лупа домашніх тварин).
  • Специфічною реакцією на надмірно сухе повітря в приміщенні.
  • Різноманітними подразниками: від тютюнового диму до хімічних речовин, що містяться в миючих засобах, фарби для стін, меблів і так далі.
  • Пережитою напругою м’язів. Наприклад, ви як слід накричались, вболіваючи за улюблену футбольну команду.
  • Розладами травної системи. Скажімо, гастроезофагеальною рефлюксною хворобою (ГЕРХ), при якій вміст шлунка, включаючи кислоти, потрапляє в стравохід і глотку.
  • ВІЛ-інфекцією.
  • Пухлиною, яка розвивається.

Враховуючи велику кількість можливих причин, діагностику все-таки краще доручити терапевту. Він зможе грамотно розшифрувати, чим саме викликаний біль у горлі, при необхідності призначить додаткові дослідження і порекомендує лікування, яке допоможе саме вам.

Джерело

Поділись


Новини партнерів