Камінці в нирках: які вони бувають і чому з’являються

Щоб краще зрозуміти схему утворення каменів, слід знати, що нирки – орган, який регулює кислотно-лужну рівновагу, а значить, вони виводять з організму не тільки продукти розпаду, а й займаються обміном солей, намагаючись всіма силами зберегти pН крові на нормальному рівні.

Зазвичай у них це виходить. Однак якщо людина порушує закони здорового способу життя, в організмі починаються проблеми. Нирки тримають удар до останнього, наприклад, вони навіть вміють знижувати тиск (в потрібний момент), створюючи сечогінний ефект і виводячи зайву рідину з організму. Однак при певному способі життя і харчування в нирках створюється небезпечне середовище, що сприяє створенню того чи іншого виду каменів.

Кращий спосіб не зустрітися з камінням – харчуватися різноманітно, не налягаючи на якийсь один вид продуктів, багато пити, займатися спортом і не нервувати, тим самим зберігаючи PH крові і сечі нормальними. Також слід здавати регулярно (хоча б раз на рік) аналіз сечі і показувати його гастроентерологу, а ще берегти від переохолодження поперек і при найменшому дискомфорті в цій області, а також в області сечовивідних шляхів (з обох сторін) бігти до уролога. Доктор призначить терапію і розпише дієту з урахуванням супутніх захворювань. Є й загальні рекомендації: при наявності певного виду каменів їсти ті продукти, які допомагають їм утворюватися, категорично заборонено.

png_168.png (279.43 Kb)Залежно від хімічного складу камені ділять на три види: оксалати, фосфати і урати. Кожен з цих видів утворюється в залежності від pH сечі. До речі, його можна випередити самому – за кольором лакмусового папірця: червоний означає окислення середовища, зелений – залуження. Також можна здати аналіз сечі, в якому буде дано результат. Чим нижче рівень pH, тим середовище більш кисле, чим вище – тим більше вона лужна. Так, при показнику менше 4,5 можна визначити окисленість.

Оксалати називають камінням королів (а їх наявність в нирках – оксалатним нефролітіазом), адже утворюються вони в кислому середовищі, виникають на тлі порушення пуринового (білкового) обміну у люблячих м’ясо і м’ясні бульйони; курку і рибу, копченості, різні субпродукти, ковбасу і паштети. Кава, чай, шоколад, солодощі, алкоголь, спеції, прянощі, сливи, бобові, пасльонові, картопля і кукурудза теж відносяться до окислюючих продуктів. Небезпечні і продукти, що сприяють утворенню щавлевої кислоти (з якої і формуються оксалати): салат, шпинат, виноград і копченості.

Урати теж – “діти” кислого середовища. Урати менш агресивні, і врятуватися від них просто – достатньо пити більше води (чистої, без газу), а також виключити м’ясні / рибні бульйони, копченості та субпродукти.

Фосфати. Вони утворюються в лужному середовищі (хвороба нирок при них – фосфатурія). Часто вони бувають у людей, які налягають на молочні продукти, крупи, сир і білий хліб. Щоб припинити каменеутворення, слід виключити ці продукти, а кількість м’ясних і рибних збільшити (під суворим наглядом лікаря).

Джерело

Поділись


Новини партнерів